Međunarodna konferencija pod nazivom „Technology for Transparency and Citizen Participation“, održana je u petak, 27. septembra u prostorijama Impact Hub-a u Zagrebu. Konferencija je organizovana u okviru projekta „YOU4EU – Učešće građana 2.0“, koji Beogradska otvorena škola sprovodi u saradnji sa partnerima iz Crne Gore (Institut alternativa), Hrvatske (Gong), Slovenije (PiNA) i Španije (Access Info Europe) uz podršku Evropske unije kroz program Evropa za građane i građanke.
U pozdravnom govoru, Jelena Berković (Gong) se zahvalila učesnicima i iskazala zadovoljstvo zbog velike posećenosti skupu. „Ponosna sam i pozitivno iznenađena što vas vidim u ovolikom broju. Danas ćemo govoriti o tome kako možemo demokratiju učiniti boljom i bližom građanima.“
Ana Stevanović (BOŠ) je potom prezentovala YOU4EU projekat i publikaciju „50 Questions from YOU to the EU“ koja daje odgovore na pitanja građana u vezi funkcionisanja i rada državnih institucija i Evropske unije.
Nakon toga, usledila je ceremonija dodele nagrada pobednicima takmičenja za najbolja digitalna rešenja koja omogućavaju bolju komunikaciju građana i donosilaca odluka. Organizacija CIECODE iz Španije je za ideju Personal Political Analyst osvojila nagradu u vrednosti od 2.000 evra, koju će iskoristiti za finalizaciju svoje ideje. U pitanju je platforma koja služi kao glasovni asistent i omogućava praćenje realizacije izbornih obećanja političkih stranaka na lokalnom, nacionalnom i EU nivou. Pored pobedničkog, predstavljena su i rešenja koja su ušla u najuži krug selekcije - Pin’em i Izbori_se (Hrvatska), Parlamento 2030 (Španija), Easy local budget (Srbija), Fix my city (Crna Gora), koja nude građanima atraktivne alate za informisanje, praćenje i učestvovanje u političkim procesima na svim nivoima odlučivanja. Zahvaljujući svim ovim idejama donosioci odluka mogu postati dostupniji i bliži građanima, što značajno unapređuje stepen demokratičnosti društva.
Centralni deo događaja bio je posvećen panel diskusiji pod nazivom „Technology for Transparency and Citizen Participation“ u okviru koje su mnogobrojni stručnjaci u području digitalnih tehnologija diskutovali o otvorenim podacima, pravu na pristup informacijama od javnog značaja, korišćenju tehnologija sa ciljem povećanja građanske participacije.
Uvodno izlaganje na panel diskusiji održala je Helen Darbishire (Access Info Europe) koja se već dugi niz godina aktivno bavi problemom netransparentnosti rada državnih institucija i pravom na pristup informacijama od javnog značaja. Ona je ukazala na važnost informacione revolucije, ali i izazove koje donosi sa sobom. Pored toga osvrnula se i na rezultate istraživanja koji su objavljeni u okviru publikacije „50 Questions from YOU to the EU“ i istakla da je u ovom regionu građanima veoma teško da dobiju opširnije informacije od donosioca odluka na postavljena pitanja.
Na panel diskusiji, pored Helen Darbishire, učestvovali su i Bojan Perkov (SHARE Foundation), Mia Biberović (Netocracy), Nikola Ljubešić (Insistut Jozef Štefan) i Belen Aguero (CIECODE) koji su podelili iskustva iz svog rada i istakli glavne izazove sa kojima se suočavaju.
Zatim je usledio ekspertski forum na kojem su učesnici razgovarali o preporukama za promenu politika u cilju povećanja transparentnosti, bolje komunikacije sa donosiocima odluka i većeg učešća građana u javnom prostoru korišćenjem digitalnih tehnologija. Neke od predloženih mera su preciznije definisanje funkcionisanja radnih grupa za izradu propisa, kao i dodatno unapređenje procesa javnih rasprava kako bi se smanjila mogućnost zloupotrebe od strane javnih vlasti. Takođe, prepoznata je i potreba za edukacijom javnih službenika kako bi unapredili svoj rad i efikasnije odgovarali na potrebe građana. Učesnici su se usaglasili oko ključne uloge organizacija civilnog društva u poboljšanju komunikacije građana i vlasti, kao i boljeg razumevanja uticaja savremenih tehnologija na demokratske procese.
Naredna debata u okviru YOU4EU projekta održava se u Ljubljani 22. oktobra 2019. godine i biće posvećena učešću građana u rešavanju ekoloških problema.