Evaluacija ideja za novo digitalno rešenje koje podstiče građanski aktivizam i omogućava bolju komunikaciju građana i donosioca odluka, je završena u okviru konkursa Citizen Participation 2.0, a koji je organizovan u okviru projekta “YOU4EU – Učešće građana 2.0“.
Nagrada za najbolje rešenje u vrednosti od 2.000 evra biće dodeljena organizaciji CIECODE iz Španije za ideju Personal Political Analyst koja je zamišljena kao glasovni asistent koji omogućava praćenje realizacije izbornih obećanja političkih stranaka na lokalnom, nacionalnom i EU nivou. Cilj ove platforme je da promoviše odgovornost političkih stranaka i podstakne građane da aktivnije prate rad njihovih izabranih političkih predstavnika. CIECODE, autori ove ideje, će nagradu od 2.000 evra iskoristiti za završetak izrade ovog rešenja, čije se objavljivanje očekuje tokom septembra ove godine.
Pored pobedničkog rešenja, kao najboljih 5 ideja ocenjeni su:
- Pin’em - aplikacija koja bi omogućila građanima da mapiraju slučajeve korupcije u Hrvatskoj i tako doprinesu unapređenju odgovornosti i transparentnosti rada javne uprave. Ovo rešenje je predstavio tim iz Hrvatske (Duje Prkut, Bora Sorna i Luka Abrus) koji smatraju da bi ova aplikacija doprinela boljem informisanju građana o slučajevima korupcije u njihovom okruženju i jačanju pritiska javnosti na nadležne organe.
- Izbori_se - veb aplikacija koja omogućava povezivanje aktera zainteresovanih za praćenje zakonodavnih izmena u određenim oblastima. Ovo rešenje je zamišljeno kao forum koji će doprineti boljoj komunikaciji i saradnji državnih aktera i civilnog društva u unapređenju pravnog okvira. Autori ideje su Stjepan Perko, Duje Kozomara i Andrej Bodrušić iz Hrvatske.
- Parlamento 2030 - platforma koja prati aktivnosti nacionalnih parlamenata u vezi sa implementacijom Agende održivog razvoja 2030 Ujedinjenih nacija. Autori ideje, CIECODE iz Španije, koji su ujedno i pobednici takmičenja, su zamislili ovu platformu kao bazu podataka koja omogućava monitoring zakonodavnog procesa prema konkretnim ciljevima održivog razvoja i pratećim indikatorima.
- Easy local budget - platforma koja omogućava grafičko predstavljanje budžeta lokalnih samouprava i bolji uvid u trošenje budžetskih sredstava. Platforma bi takođe omogućavala i uključivanje građana u planiranje budžeta kroz nominovanje predloga za bolju preraspodelu budžetskih sredstava. Autor ove ideje je GM Optimist iz Srbije.
- Fix my city – veb aplikacija preko koje građani mogu prijavljivati infrastrukturne probleme nadležnim institucijama. Organizacija civilnog društva Aktivna zona iz Crne Gore je već razvila ovo rešenje za Cetinje, a planiraju da ova veb aplikacija postane operativna u još tri grada u Crnoj Gori.
Na konkursu Citizen Participation 2.0, koji je trajao od 13. maja do 23. juna, učestvovalo je oko 40 timova, pojedinaca, organizacija civilnog društva iz 12 zemalja (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Italija, Kosovo*, Portugalija, Severna Makedonija, Slovačka, Slovenija, Srbija, Španija).
Predstavljanje pobedničkih rešenja biće na konferenciju krajem septembra u Zagrebu.
Čestitamo pobednicima i finalistima i zahvaljujemo se svima na učestvovanju!
Beogradska otvorena škola organizovala je ovaj konkurs zajedno sa partnerima iz Crne Gore (Institut alternativa), Hrvatske (Gong), Slovenije (PiNA) i Španije (Access Info Europe) u okviru projekta „YOU4EU – Učešće građana 2.0“ koji traje od septembra 2018. do februara 2020. godine i sprovodi se uz podršku programa Evropa za građane i građanke.